Pressmeddelanden
Styrelsen för LifeClean International AB (publ) ("LifeClean International" eller "Bolaget") avser att genomföra en riktad nyemission av aktier riktad till kvalificerade investerare, med stöd av bemyndigande från årsstämman den 14 april 2021, om cirka 10 MSEK. Syftet med den riktade nyemissionen är att stärka Bolagets rörelsekapital inför den fortsatta satsningen på försäljning, aktivering av viktiga distributionsavtal samt regulatoriska marknadsgodkännanden.
I styrelsens eventuella beslut att avvika från befintliga aktieägares företrädesrätt, har hänsyn tagits till Bolagets finansiella situation samt kostnaden och tidsaspekten för att på ett effektivt sätt anskaffa kapital. Genom den riktade nyemissionen kommer Bolaget tillföras en emissionslikvid om cirka 10 MSEK före transaktionsrelaterade kostnader. Emissionslikviden avses primärt att användas till att stärka Bolagets rörelsekapital inför den fortsatta satsningen på försäljning, aktivering av viktiga distributionsavtal samt regulatoriska marknadsgodkännanden.
Den riktade nyemissionen förutsätter att styrelsen i LifeClean International beslutar härom, vilket tillsammans med tilldelning beräknas ske innan handeln öppnar på Nasdaq First North Growth Market klockan 09.00 den 10 september 2021.
Rådgivare
Eminova Partners AB agerar finansiell rådgivare och Advokatfirman Glimstedt Stockholm KB agerar legal rådgivare till LifeClean International i samband med den riktade nyemissionen.
Denna information är information som LifeClean International AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 9 september 2021 kl. 17:31.
Bolagets Certified Adviser är Eminova Fondkommission AB | 08-684 211 10 | adviser@eminova.se.
För ytterligare information kontakta:
Stefan Kramer, styrelseordförande, LifeClean International AB
E-post: stefan.kramer@lifeclean.eu
Telefon: +46 70-454 53 00
Om LifeClean International
LifeClean International grundades år 2012 i samband med ett forskningssamarbete mellan Bolagets grundare och forskare från Örebro universitetssjukhus. Bolaget bedriver forskning, produktion, marknadsföring och försäljning av desinfektions- och rengöringsprodukter. Tillsammans med ledande forskare har Bolaget tagit fram en patenterad spor-, svamp-, biofilm-, bakterie- och virusdödande ytdesinfektion som motverkar multiresistens och är en mindre farlig desinfektion för människa och miljö. LifeClean International har en unik, patenterad och miljövänligare kemisk teknologi som är skalbar inom flera områden. I LifeClean koncernen ingår dotterbolagen Kempartner AB och Kemibolaget Ocean AB som utvecklar och tillverkar tvätt-, disk- och rengöringsmedel. Produkterna har hög effekt och hög miljöstatus. Kempartner är den första klimatneutrala tillverkaren och Ocean var först med ett klimatneutralt tvättmedel. Bolagen fortsätter att målmedvetet arbeta för en hållbar utveckling.
LifeClean International AB (publ) publicerade idag årsredovisningen för verksamhetsåret 2022 på bolagets hemsida.
Fjärde kvartalet 1 oktober - 31 december
- Nettoomsättningen uppgick till 10 412 (11 420) TSEK. Nettoomsättningen för moderbolagets patenterade LifeClean-produkter ökade med 54 % till 2 136 (1 388) TSEK. Den totala omsättningsminskningen på 1 MSEK härrör från våra dotterbolag Kempartner & Ocean.
- Justerat EBITDA uppgick till -7 136 (-8 183) TSEK.
- EBITDA uppgick till -9 197 (-8 183) TSEK.
- Rörelseresultatet uppgick till -11 405 (-10 568) TSEK.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -4 050 (-5 604) TSEK.
LifeClean International AB (publ) ("Bolaget") informerar idag att Trust Reel LLC blir återförsäljare av Bolagets produkter i UAE med fokus på desinfektion inom djurhållning och matproduktion.
Styrelsen i LifeClean International AB (publ) ("LifeClean International" eller "Bolaget") har, i enlighet med vad som offentliggjordes i Bolagets pressmeddelande den 29 januari 2023 kl. 18:30, genomfört en riktad nyemission om 3 381 638 aktier, motsvarande cirka 28 MSEK (den "Riktade Nyemissionen"). Efter emissionskostnader beräknas nettolikviden till cirka 27 MSEK. Teckningskursen i den Riktade Nyemissionen har fastställts genom förhandlingar på armlängds avstånd med ett antal investerare till 8,28 SEK per aktie, vilken motsvarar den volymvägda genomsnittskursen (VWAP) i Bolagets aktie på Nasdaq First North Growth Market ("First North") den 27 januari 2023. Ett antal professionella investerare deltog i den Riktade Nyemissionen, däribland Nowo Global Fund, Lindberg & Son-gruppen och Hugo Stenbeck via bolag.
Styrelsen i LifeClean International AB (publ) ("LifeClean International" eller "Bolaget") offentliggör avsikten att genomföra en riktad nyemission om cirka 28 MSEK, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 2 juni 2022, till kvalificerade investerare (den "Riktade Nyemissionen"). Syftet med den Riktade Nyemissionen är främst att finansiera den accelererade tillväxten inom PFAS-sanering i såväl Sverige, Europa som i övriga världen.
LifeClean International AB (publ) ("Bolaget") meddelar idag att Bolaget har lämnat in en svensk patentansökan för sin metod för borttagning av PFAS-ämnen till PRV (Patent och registreringsverket).
LifeClean International AB (publ) ("Bolaget") informerar idag att Lindberg & Son AB blir återförsäljare av Bolagets produkter för PFAS-sanering. Sedan tidigare är Lindberg & Son säljrepresentant mot återvinningsföretag i Sverige och Europa.
LifeClean International AB (publ) ("Bolaget") meddelar idag att bolaget har för avsikt att söka utökat tillstånd gällande produktionskapacitet från fem till tjugo miljoner liter per år i bolagets produktionsanläggning i Uddevalla.
LifeClean International AB ("Bolaget") meddelar idag att Bolaget mottagit en order inom PFAS-sanering och den första inom energisegmentet från energibolaget St1 Refinery AB ("St1"). Ordern avser ca 37m3 LifeClean Sani för sanering av brandskumstankar på St1:s oljeraffinaderi i Göteborg.